chp-kurt-sorunun-cozumunde-ne-dedi
08 Mayıs 2023

chp Kürt Sorunun Çözümünde Ne Dedi? Bir De Benden Dinleyin!

Bizimki bir adım ileriye, iki adım geri attığımız, bazen sonu gelmeyecekmiş gibi hissettiren bir çile yolculuğu sanki. Sevgili Ahmet Kaya’nın Yorgun Demokrat şarkısının sözleri, bir anlamda bu çileli yolculuğun özeti.

Kürt sorunu soyut, muhayyel, zihinlerin ürettiği bir sorun değil. Hayatlarımızın her alanına sirayet eden, yeni kuşakların yaşamlarına yön veren, zihin dünyalarını şekillendiren, toplumsal, siyasal, iktisadi, kültürel alanları belirleyen, baskıyla, kutuplaşmayla, bölünmeyle, çatışmayla, kanla, ölümle atbaşı giden buz gibi soğuk, kaya gibi sert bir sorun. Yani Kürt sorunu, Tayyip Erdoğan’ın iktidara geldikten sonra, 2004 yılında söylediği gibi “düşünmezsen yoktur” denebilecek bir sorun değil. Düşünsen de, düşünmesen de bu sorun somut adımlarla çözülmediği sürece vardı, var ve var olacak.

bir-turkiye-hayalim-var-benim
08 Mayıs 2023

Bir Türkiye hayalim var benim!

Bir Türkiye hayalim var benim!

Ağır bir atmosferin altında, büyük bir değişim umuduyla, halkımızın sonsuz güveniyle yeni bir düzen için yola çıkıyoruz…

Çünkü bir hayalim var…

Yurttaşlarını korkunun değil güvenin, nefretin değil sevginin birleştirdiği bir Türkiye hayali bu.

Ayrıştıran değil barıştıran, çatıştıran değil buluşturan, düşmanlaştırılan değil kardeşleştirilen bir Türkiye hayali bu.

Yurttaşını birbirinden ayıran, kin, nefret, öfke, hınç ve korku salan, insan haklarını ayaklar altına alan, adalet mekanizmalarının adaletsizlik ürettiği, kayırmacılığın, liyakatsizliğin, kanunsuzluğun dizboyu olduğu, komşularıyla ve hatta tüm dünyayla kavga eden değil; iç barışını kurmuş, yurttaşlarının kendilerini eşit, özgür, güvende ve dolayısıyla mutlu hissettiği bir Türkiye hayali bu.

Birbirinden farklı dillerin, inançların, etnik kimliklerin, fikirlerin tehdit değil zenginlik olarak görüldüğü, yurttaşların etnik, inançsal veya fikirsel farklılıklarının kutuplaşmaya değil, ülkenin güçlenmesi için kusursuz çalışan bir organizmaya dönüştürüldüğü, demokratik, laik bir Türkiye hayali bu.

Devletin yurttaşa kaygı değil güven saldığı bir Türkiye hayali bu.

hic-kimseye-yolculuk-80
13 Nisan 2023

Hiç Kimseye Yolculuk

...bu yolculuk tamamlanmış bir filme evrilir mi dersiniz? Kime çıkar bu yolculuk? Herkese mi, kendine mi, hiç kimseye mi?

bir-kitap-icimizdeki-donmus-denize-inen-bir-balta-gibi-olmalidir
12 Nisan 2023

"Bir Kitap, İçimizdeki Donmuş Denize İnen Bir Balta Gibi Olmalıdır."

Franz Kafka’nın bir zamanlar söylediği gibi: “Bir kitap, içimizdeki donmuş denize inen bir balta gibi olmalıdır.” Umarım bu kitap da böyle bir etki yaratır, sarar sizi.

neden-etki-kitabi
12 Nisan 2023

Neden “Etki” Kitabı? Neden Şimdi? - Şafak Müderrisgil

Dünyada etki yatırımı hacmi giderek büyürken, inovatif ve karma yatırım araçları içinde giderek itibar kazanıyor.  Etki yatırımı kavram olarak üniversite müfredatlarına da yaklaşık 10 yıl önce seçimlik ders veya yöneticiler için açılan özel programlar olarak girmeye başladı. Şimdilerde prestijli üniversitelerin MBA programlarında konu başlığı olarak yer aldığını, hatta yüksek lisans ve doktora programlarına girdiğini görmeye başladık.

kuresel-kaos
10 Nisan 2023

Küresel Kaosun Ayak Sesleri; Önleyici Soğuk Savaş’ta İcra Safhası

ABD’nin küresel hegemonyasını koruma refleksiyle hayata geçirdiği yeni Soğuk Savaş için "Önleyici Soğuk Savaş" tanımını yaptığım ve ABD’yi bu stratejiye iten gelişmeleri aktardığım kitabı 30 Aralık 2022’de Scala Yayıncılık vasıtasıyla yayımladık.

is-yasamindaki-kotu-sohretli-zaman-hirsizlari
07 Nisan 2023

İş yaşamındaki kötü şöhretli zaman hırsızları

Gelecekte dilimizi keşkeler sarmaması için, günlük rutinler çerçevesinde ortaya çıkan zaman hırsızları ve onlarla baş etme yöntemleri konusunda bazı öneriler...

sir-ronald-cohen-ile-roportaj
07 Nisan 2023

Sir Ronald Cohen ile Röportaj

Nasıl risk sermayesi, teknoloji girişimcilerinin yatırım ihtiyaçlarına yanıt olduysa, etki yatırımı da yaşamları iyileştirmek ve gezegene yardım etmek isteyen etki girişimcilerinin ve işletmelerin ihtiyaçlarına yanıttır.

scala-yazari-chris-skinnerdan-bankalara-iklim-dostu-tavsiyeler
01 Şubat 2023

Scala yazarı Chris Skinner’dan Bankalara İklim Dostu Tavsiyeler

Kendisini “iklim değişikliği insanı” olarak değil, “biyo-çeşitlilik insanı” olarak tanımlayan Skinner, thefinanser.com’da yayınlanan son blog yazısında Oliver Wyman’ın kurumsal bankaların net sıfır emisyon taahhütlerini yerine getirmek için daha çok çaba sarf etmeleri gerektiğini vurgulayan bir yazısına dikkat çekiyor.

senin-bir-erkek-kardesin-yok-ama-peynir-sever
01 Şubat 2023

Senin Bir Erkek Kardeşin Yok Ama Peynir Sever

Rutin olana istisnai bir bakış sunan genel anlamıyla hayali çözümlemeler bilimi olarak tanımlanabilen patafizik, mucidi Alfred Jarry ve Patafizik Koleji üyeleri üzerine bir yazı.

1 2 3 .... 7 8 9
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.