Anlatılar ve Sayılar

İş Hayatında Hikayelerin Değeri

Aswath Damodaran Scala Yayıncılık

Kitap Açıklaması

Henüz kâr bile edememiş bir şirket nasıl olur da milyarlarca dolarlık bir değerlemeye sahip olabilir?

Yeni kurulan bazı şirketler büyük yatırımlar çekebilirken diğerleri bunu neden başaramazlar?

Bir finans profesörü ve tecrübeli bir yatırımcı olarak Aswath Damodaran, hikâyenin gücünün şirketin değerini yönlendirdiğini, sayılara anlam kattığını ve hatta temkinli yatırımcıları dahi risk almaya ikna ettiğini tartışmaktadır. İş hayatında, inandırıcı anlatılar aktaran hikâye anlatıcıları ve anlamlı modeller ve hesaplar kuran sayısal yönü kuvvetli kişiler vardır. Başarı için bunların ikisi de esastır, ancak Damodaran, bir işletmenin sadece bu ikisini bir araya getirerek değer sunabileceğini ve bu değeri sürdürebileceğini savunmaktadır. Bir dizi olay çalışması sayesinde, Anlatılar ve Sayılar hikâye anlatıcıların sayıları nasıl daha iyi bir şekilde anlatılara dâhil edebileceğini ve benzer şekilde sayılarla uğraşmayı sevenlerin de detaylı incelemelerle baş edebilecek daha imgesel modelleri nasıl hesaplayabileceğini tarif etmektedir. Damodaran Uber’in piyasaya girişini ve anlatıların farklı değerlemeleri anlamada nasıl anahtar bir role sahip olduğunu dikkate almaktadır. Halka arzları sırasında Twitter ve Facebook’un neden milyarlarca dolar üzerinden değerlendiğini, neden birisinin duraksarken (Twitter) diğerinin büyüdüğünü (Facebook) araştırmaktadır. Damodaran ayrıca, bir şirketin geçmişinin kendi anlatısını nasıl hem zenginleştirip hem de sınırladığını göstermek için Apple ve Amazon gibi daha oturmuş iş modellerine de bakmaktadır. Brezilya’da yerleşik olan küresel bir madencilik şirketi Vale üzerinden de dışsal anlatıların etkisini ortaya koymakta; ülkenin, emtia ve kurların bir şirketin hikâyesini nasıl şekillendirebileceğini göstermektedir. Anlatılar ve Sayılar, sayıların etrafını anlatılarla dokumanın faydalarını, zorluklarını ve bunların içerdiği gizli tuzakları; kişilerin, bir hikâyenin inanılırlığını en iyi nasıl test edebileceğini açıklamaktadır.
*   *   *
“Değerleme zanaatına hiç kimse Aswath Damodaran kadar katkıda bulunmamıştır. Anlatılar ve Sayılar kitabında Damodaran, hikâyeyi anlamadan bir hisseyi anlayamayacağınızı çok doğru bir şekilde göstermektedir. Damodaran’ın zihin açıcı turu sonrasında, insan doğasının yoğun hesaplamalara olan hayati katkısını sonsuza dek takdir edeceksiniz.”
– MICHAEL MAUBOUSSIN, küresel finansal stratejileri başkanı, Credit Suisse

“Damodaran bizleri Joseph Campbell, Warren Buffett ve Nassim Taleb’in en iyi niceliksel analizlerinin kesiştiği yere götürüyor. Onun yolculuğu, sadece hikâyelere ya da yoğun hesaplamalara güvenerek bir tarafı tercih eden analistlerin ıskaladığı, yeni değer ve riskleri ortaya çıkarıyor. Damodaran, gelişmekte olan anlatıları, analizleri ve Alibaba, Amazon, Uber, Theranos, Ferrari gibi daha birçok değerleme ile bize eşlik ediyor. Kendisi sayısal bir analist olarak başlamış olabilir ama Damodaran bugün yazanlar ve öğretenler arasında en dengeli analistlerden biri olup şu anda iş hayatı - finans üzerine en harika hikâye anlatıcılarından birisidir.”
– DAVID FOSTER, CEO Business Valuation Resources

“Damodaran’ın hem işin özüne inen hem de farklı noktaları kapsayan olay çalışmaları değerlemeyi iyi bir okumaya dönüştürüyor. Kendi güncel örneklerinde bile öz eleştiri yapan Damodaran, okuyucuyu nitelikli bir değerlemenin (hem sayılarla uğraşmayı hem de hikâyeleri seven kişilerin bir özelliği olarak) beynin gerek sol gerekse de sağ tarafını kullanmayı zorunlu kıldığı konusunda bilgece uyarmaktadır.”
– THOMAS E. COPELAND, Finans Profesörü, San Diego Üniversitesi, İşletme Fakültesi

“Değerleme konusunda birçok kişiye eğitmenlik yapmış olan Damodaran, nicel değerleme formüllerinin yeterli olmadığını açıkça göstermektedir: Bunlar, işletmelere yönelik nitelikleri de ele alan anlatılarla birlikte uygulanmalıdır. Ancak niteliksel analizlerin de kendine özgü sakıncaları vardır ki kişisel ön yargılarımızı da bunlara dâhil etmek bunların en önemsizi değildir. Damodaran hikâyeleri hoş bir şekilde dokuyarak daha resmî bir nicel analize dönüştürüyor. Bu ikisinin birbirinden ayrılması ile elde edilen değerlemeler daha fazla güven sağlıyor.”
– STEPHEN PENMAN, Değer için Muhasebe kitabının yazarı

“Hikâye anlatımını geleneksel finansal analiz ve değerleme ile birleştirmede Damodaran’ın başarısı benzersizdir. Anlatılar ve Sayılar hem geleneksel değerlemenin hem de şirketleri konumlandırmanın köşe taşı olma potansiyeline sahiptir. Çünkü bu kitap, bu iki gruptaki bireylerden her birinin bir diğerinin araçlarını kullanarak nasıl fayda sağlayacağını göstermektedir. İkna edici olabilmek için sayıların bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu anlatmakta, Damodaran bizleri kişisel bir yolculuğa çıkarmaktadır.”
– PAUL JOHNSON, Nicusa Investment Advisors’ın kurucusu ve kıdemli danışmanı
Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
240,00 TL
400,00 TL
İndirimli %40
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9786057400604
Çevirmen:
Ergun Unutmaz
Sayfa Sayısı:
332
Kağıt Türü:
Kitap Kağıdı
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
16cm x 24cm
Dil:
Türkçe
Sayfa Tasarım:
Aydın Tibet
Editör:
Tuğba Atamtürk
Baskı:
Ekim 2021

Aswath Damodaran

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.