Ali Perşembe 

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan hem Kredi Derecelendirme hem de Kurumsal Yönetim Derecelendirme lisansı belgesi almış olan ilk yerel derecelendirme şirketi SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.’nin kurucu ortağı olan Ali Perşembe, deneyimli bir teknik analiz, finansal piyasalar, türev ürünler ve yatırımcı psikolojisi uzmanıdır.


İstanbul Robert Kolej’den lise ve Florida Universitesi’nden Yönetim ve Pazarlama yüksek lisans diplomalarıyla mezun olduktan sonra, trading kariyeri 1980 yılında Futures & Options (vadeli borsalar) ile başlayıp uluslararası döviz ve sermaye piyasalarına uzanmıstır. Londra ve Cenevre’de çeşitli trading pozisyonlarında bulunduktan sonra 1985 yılında Türkiye’nin ilk Futures & Options ve Foreign Exchange brokerlik firmasını açmıştır.

 

Finans endüstrisinde geçirdiği 40 yılın verdiği deneyim ve birikimle zamanının büyük bir kısmını teknik analiz, yatırımcı psikolojisi ve disiplin, para yönetimi ve türev ürünler eğitimine adamıştır. 20 ülke ve 28 dünya şehrinde seminer ve kurslar vermiş ve oturumlar yönetmiş olan Ali Perşembe Türkiye’de de hemen her banka, aracı kurum ve finans kurumu kadrosunu eğitmiş bulunmaktadır.

 

Ali Perşembe, ülkenin ilk yatırım ve emeklilik fonları derecelendirme hizmetini 1999’da başlatmış ve ardından 2005’te ülkenin ilk lisanslı kredi derecelendirme ve kurumsal yönetim derecelendirme kuruluşu SAHA’nın kurucu ortağı olmuştur. Yazdığı 4 ciltlik Teknik Analiz serisi, ülkenin en çok satan finans kitapları arasındadır ve bir dizi dünya finans klasiğini de Türkçe’ye çevirmiştir. Diğer kitapları Paranın Kuralı ve Paranın 365 Günü tüm büyük kitabevlerinin raflarında yer almaktadır. Aynı zamanda, Dünya Küçük adlı kurgusal olmayan tarihi deneme derlemesinin de yazarıdır.


Stand-up finans komedisinin (türünün ilk örneği) öncüsü olan Ali Perşembe, CNBC-e ve Ekotürk TV’de yayınlanan “Perşembe’nin Gelişi”nin (tüm bölümleri kendi youtube kanalından erişilebilir) yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmıştır. Dünya ve Milliyet gibi günlük ve finans gazetelerinde makaleleri yayınlanmış olan Ali Perşembe, ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde finansal ekonomi yüksek lisans dersleri vermiştir.

Toplam 10 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.