Kitap Açıklaması

Günümüzde insan ve insana özgü nitelikler diğer bilim dallarında olduğu gibi finans biliminde de öne çıkmaya başlamıştır. Yatırımcıların finansal kararlarını verirken gösterdikleri davranışların psikolojik, sosyolojik vb. faktörlerden etkilendiği gözlenmektedir. Finansın bir alt dalı olan Davranışsal Finans, bu faktörlerin finans bilimine aktarılarak finansal davranışların incelenmesidir.

Yatırımcıların yalnızken aldıkları karar ile bir kitleden etkilenerek aldığı karar farklı olabilmektedir. Sürü davranışı, finans bilimi Etkin Piyasa Hipotezi'nin "yatırımcılar rasyoneldir" varsayımının aksine "yatırımcılar irrasyoneldir" varsayımını savunmaktadır.

Sürü davranışının varlığını test etmek amacıyla geliştirilen yöntemler ışığında, bu çalışmada Borsa İstanbul'da yatırımcıların karar alırken irrasyonel davranış gösterip göstermedikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Literatürde sürü davranışının ölçümü için geliştirilen ve kaynaklık eden yöntemler olan Christie ve Huang (1995), Chang. Cheng ve Khorona (2000) ve Hwang ve Salmon (2004) kullanılarak BİST hisse ve endeks getirilerinde sürü davranışı varlığı değerlendirilmek istenmiştir.

Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
72,25 TL
85,00 TL
İndirimli %15
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9786053278788
Sayfa Sayısı:
132
Basım Yılı:
2019
Basım Yeri:
Bursa
Kağıt Türü:
2.Hamur
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
14.00X21.00
Dil:
Türkçe

Şerife Göçer,Süleyman Serdar Karaca

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.