Kitap Açıklaması

Bulmaca filmler temelde birer “akıl-oyunu” olma özelliği taşırlar. Şizofren, hafızasını yitirmiş, güven vermeyen anlatıcılar ya da ölü karakterlerle aklımızı karıştırırken, klasik-olmayan eylemleri ve olayları, klasik-olmayan karakterlerin gözünden izleriz. Zamansal döngüler ve parçalanmış uzay-zaman gerçekliğini bir anlatı biçimi olarak kullanan bu filmler, farklı gerçeklik düzeyleri arasındaki sınırları bulanıklaştırır, anlatımlarında boşluklar, aldatma, labirent yapılar, güvenilmez anlatıcılar ve aleni tesadüfler kullanır.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya sinemasından, Kayıp Otoban, Altıncı His, Memento, Koş Lola Koş, 2046 ve Aşk Zamanı, İhtiyar Adam gibi geleneksel film yapım pratiklerinin dışındaki filmler üzerinden farklı bir okuma yapan Bulmaca Filmler, Amerikan bağımsız sinemasını, Avrupa ve uluslararası sanat filmlerini ve avangart sinemanın bazı tarzlarını, hikâye anlatımlarının benzerliği temelinde birleştiriyor.

Sinema izleyicilerinin hep daha fazlasını aradığı günümüzde Bulmaca Filmler, onların günümüzün heyecan ve belirsizliğini yakalayan bu anlatım biçimine ayak uydurmasını sağlayacak.

Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
106,25 TL
125,00 TL
İndirimli %15
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9786050203936
Sayfa Sayısı:
336
Kağıt Türü:
2.Hamur
Kapak Türü:
Ciltsiz
Çevirmen:
Caner Turan
Boyut:
14.00x21.00
Baskı:
2015

Warren Buckland

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.