Sophokles

Sophokles, (MÖ 496 - MÖ 406) Atina dışında Kolonos'ta doğmuştur. Birçok resmi ve askeri görevlerde bulunmuştur. 441'de birliğe bağlı site devletlerine katkıları yöneten Kolegiumun üyesiydi.

Sophokles'in ilk birinciliği MÖ 468 yılındadır. İlk ödülünü Dionysia şenliğindeki tiyatro oyunu yarışmalarında almıştır. Uzun yaşamı boyunca eserler yazmaya devam etmiş, Filoktetes adlı oyununu 88 yaşında kendisi sahneye koymuştur.

MÖ 420 yılında Asklepios'un heykelini tapınağa yerleşinceye kadar evinde tutmuştur. Bu davranışı ile ölümünden sonra da Atinalılar tarafından onurlandırılmıştır. MÖ 413'te Peloponnesos Savaşı boyunca Sicilyadaki Atinalı kuvvetin yıkımına karşılık veren komutanlardan biri olmuştur.

Sophokles'in sahneye getirdiği yenilik korodakilerin sayısını 12'den 15'e çıkartmıştır. Sanat yapıtının temel koşutu site ilişkileri olmuştur. Yazarın eserlerinin bize en iyi ulaşanları MŞ 950'de Bizanstaki el yazmalarıdır.

Bu el yazmalarının yanında Sophokles'e ait olduğu kesin olmayan el yazmaları bulunmaktadır. Sophokles'in asıl dile getirmek istediği akıl üstü değerlerin geçerliliğini kanıtlamak için kendi üstün aklını ortaya koymasıdır.Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.