Kitap Açıklaması

Türkiye’de menkul kıymetler (hisse senedi) borsası 1986 yılında açıldı.
Finans sektörünü 1989 yılından beri takip ediyorum. Geçen 31 yılda hisse senetleri üzerine yazılmış kitapları, makaleleri, analizleri, haberleri yüksek oranda takip ettim.
2014 yılında Yatırımcı Rehberi adıyla kılavuz niteliğinde temel bir eser yazıp yayınladım. Aradan geçen 7 yılda telefon ve e-posta yoluyla yüzlerce geri dönüş aldım.
Son 7 yılda Türkiye’de ve Türk menkul kıymetler piyasasında önemli değişiklikler, anlayış farklılıkları oluştu.
Borsa ve hisse senetleri hakkında en temel bilgileri ileten yeni bir kitap hazırlama ihtiyacı da buradan doğdu.
Borsada işlem gören küçük sermayeli, işlem hacmi düşük, spekülatif, yakın izleme pazarında (göz altı pazarı) yer alan şirketler çok risk arz eder. BİST 30, BİST 50, BİST 100 endekslerinde yer alan şirketlere ortak olarak yatırımlara başlamanızı öneririm.
Günlük alım-satımlardan, kredili işlemlerden de uzak durun derim. Kimi aracı kurumlar ve bankalar müşterilerini sürekli olarak 1-2-3-4 misli kredi kullanmaya doğru teşvik ederler. Türkiye borsası akıl dışı onlarca tuzak doludur. Kredi kullanmak kumar oynamak gibidir. Hisse senetlerinin 1 gün, 1 hafta, 1 ay sonra ne olacağı belli değildir. Aniden bir şirket batabilir, tahtası (alım-satımı) kapatılabilir, spekülatörler (şişman parmaklar) hızlıca satışa geçebilir.
Türkiye borsasında hisse senedi değişimi dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar yüksektir.
Büyük para sahipleri önceden (gizlice) haberleşerek küçük şirketlerin pay senetlerini toplamakta, birkaç gün sonra ise arkadan gelen amatörlere bunları yüksek fiyattan satıp kenara çekilmektedirler. 1986 yılından 2021 yılına kadar bu senaryo binlerce kez icra edilmiştir.
İnternet üzerinden 424 hisse senedinin günlük ve geçmişteki işlem hacimlerini, fiyat grafiklerini görebilirsiniz. Düşük işlem hacimli (günlük 1-50 milyon TL) ve 20 yıllık fiyat grafiği deniz dalgası gibi zikzaklı, dolar bazında hiçbir kazancı olmayan şirketlerden uzak durunuz. Bunlar kumarbazların ilgi alanında olan şirketlerdir.
Bu eserin ticari kazanç amacı yoktur. Eğer bir kazanç söz konusu olursa bu tamamen hayır işlerinde harcanacaktır.

Devamını Oku
Kampanya
23,94 TL
26,60 TL
%10
250 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
ISBN:
9786257426831
Sayfa Sayısı:
97
Basım Yılı:
2021
Basım Yeri:
Türkiye
Kağıt Türü:
2. Hamur
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
13.50 x 19.50
Dil:
Türkçe

Ali Özdemir

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.