Şeytan Sofrası

Finansal Spekülasyonlar Tarihi

Edward Chancellor Scala Yayıncılık

Kitap Açıklaması

"Spekülatif çılgınlığı en eski dönemlerden günümüze kadar değerlendiren hayranlık uyandırıcı bir araştırma neticesinde mükemmel yazılmış bir kitap. Borsada bir maceraya atılmayı düşünen herkes ve tabii şu anda yatırım dünyasında bulunanlar bu kitabı okumalı."

-John Kenneth Galbraith

'Finansal sersemliklerin anlaşılır ve... zarif bir dille anlatıldığı çok çarpıcı bir eser. Chancellor dönemin atmosferini yakalamak konusunda iyi bir iş yapmış.'

- Fortune Dergisi

Şeytan Sofrası on yedinci yüzyıldan günümüze kadar borsa spekülasyonları tarihini canlı, orjinal ve ilginç bir dille anlatıyor. Edward Chancellor spekülatif ruhun köklerini bulmak için eski Roma'ya kadar geri gidiyor ve modern dünyada yeniden canlanışını kayıt altına alıyor:1630'ların Hollanda'sındaki lale skandalından Londra Borsası'ndaki (bir şişe şarap açık artırmada "bir parmak mum" karşılığında satılıyordu) "borsa simsarlarına" ve Sır Isaac Newton'un ''Gök cisimlerinin hareketlerini hesaplayabilirim ama insanların çılgınlığını asla...'' yorumuna neden olan 1720'lerin dillere destan Güney Denizi Balonuna doğru ilerliyor. Otoyol soygunları ve ''kadın iffetinin sigortalanması'' dahil büyük riskler yüklenen broker'ları, para gibi dolaşıma giren kredi senetleri ve piyango biletlerini anlatıyor; Alexander Pope ve Benjamin Disraeli'den Ivan Boesky ve Hillary Clinton'a kadar akıllı ve akılsız yatırımcıların hikâyelerini aktarıyor.

Şeytan Sofrası, Yaldızlı Çağ'dan Kükreyen Yirmilere, on dokuzuncu yüzyıldaki demiryolu çılgınlığından 1929 çöküsüne, çürük tahvillerden Japon balon ekonomisine ve Enformasyon Çağı'nın günümüzdeki borsa işlemcilerine kadar insan hayalleri ve ahmaklıklarına ilişkin çağlar boyunca süren ilginç bir öyküyü anlatıyor.

 

Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
117,00 TL
195,00 TL
İndirimli %40
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9789758535460
Çevirmen:
Neşenur Domaniç
Editör:
Hakan Feyyat
Sayfa Sayısı:
419
Kağıt Türü:
Kitap Kağıdı
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
16 x 24
Baskı:
2021
Dil:
Devil Take the Hindmost
Redaksiyon:
Canan Feyyat
Kapak Uyarlama:
Aydın Tibet
Kapak Resmi:
Half Past Two O'Clock, October 13, 1857 by Wames H. Cafferty ve Chaerles G. Rosenberg
Sayfa Tasarım:
Ayla Sarbay
Düzelti:
Cengiz Ayvaz

Edward Chancellor

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.