Thomas C. Brezina

Thomas C. Brezina, Avusturyalı çocuk kitapları yazarı ve televizyon sunucusu. Özellikle Dört Kafadarlar Takımı serisi, Kaplan Takımı serisi ve konuşan bisiklet Tom Turbo hakkındaki hikâyeleri ile tanınır. 550'den fazla kitabı yayınlanan yazarın eserleri 35 dile çevrilmiştir. 

Brezina, yazarlığa okul günlerinde başlmış ve "Tim, Tom ve Dominik" adlı TV kukla gösterisi için yazdığı senaryoları ile 1978 yılında "Büyük Avusturya Gençlik Ödlülü"'nü 15 yaşındayken kazanmıştır. Ardından Arminio Rothstein'da (Avusturya'da Clown Habakkuk adıyla bilinir) kuklacı olarak çalışmış ve sihirbaz Tintifax gibi rollerde oynamıştır.

Brezina, uyku masalları ve radyo oyunları yazmış ve en nihayetinde Avusturya devlet televiyonu ORF'ta yayımlanan çocuk programı Am dam des gibi dizilerde yardımcı yönetmen olarak çalışmaya başlamıştır. Hemen ardından Brezina, ORF'ta editörlük, kukla oynatıcılığı, redaktörlük, yönetmenlik ve en nihayetinde çocuk ve gençlik programlarında sunuculuk yapmıştır. 1990 yılında televizyonda kendi programını yapma olanağı bulmasının ardından, 1992'de çocuklar arasında dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştiren sanatçılara verilen "Beyaz Tüy" ödülünü aldı. 1993'te Miki Fare (Mickey Mouse) tarafından Disneyland Paris'in "fahri hemşerisi" ilan edildi. 1993, 1995 ve 1997'de ise "Stirya'lı Okuyan Baykuş" ödülünü 3 kez kazandı.

Yazarlığındaki dönüm noktası 1990'da, Dört Kafadarlar Takımı ile başlamıştır. Bundan üç yıl sonra "dünyanın en akıllı bisikleti" hakkında bir polisiye olan Tom Turbo çıkmış, o da daha sonra interaktif bir çocuk programı olarak televizyona uyarlanmıştır. Brezina, 2008'den beri ORF 1'de yayımlanan çocuk programı okidoki'nin sorumlusudur.

Brezina eserleri için çok sayıda ödül kazanmıştır. Bunlar arasında “Avusturya Cumhuriyetine Hizmetler için Onur Madalyası” ve Forscherexpress (“Araştırmacı Ekspresi”) adlı eğitimsel program için kazandığı Avusturya televizyonunun en önemli ödülü olan Romy sayılabilir.

Özel hayatında yoksul çocuklara yardım eden hayır kurumlarıyla çalışan yazar, 1996'da Avusturya UNICEF İyi Niyet Elçisi seçilmiştir. 50. doğumgününde de Light for the World için çocukların sponsorluğunu üstlenmiştir ve şu an Avusturya'daki NGO Volkshilfe adlı STK için çalışmaktadır.

Brezina Viyana ve Londra'da yaşamaktadır.

2017'den beri Hollandalı ressam Ivo Belajic'le evlidir.

Toplam 79 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.