17 Aralık 2021

Yaman Törüner'le Röportaj

Yaman Törüner'le Röportaj

Tuğba Atamtürk - tugba@scalakitapci.com

“Benim bütün yaptığım şey esas itibarıyla Türkiye’nin piyasalaşmasını sağlamak oldu!”

Eximbank ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Merkez Bankası Guvernörlüğü, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanlığı, New York Federal Reserve Bank’ta çalışmaları, Para Piyasaları ve Fon Yönetimi Genel Müdürlüğü, Banker İşlemler Müdürlüğü, Basın Konseyi Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, 1998’den bugüne Akbank Yönetim Kurulu Üyeliği ve daha birçok önemli mevkideki çalışmalarıyla ülkemize yenilikler kazandıran Sayın Yaman Törüner’le, Scala Yayıncılık’tan çıkan yeni kitabı Tek Kanatla Kuş Uçmaz üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sayın Törüner ülkemizde Para Piyasası, Açık Piyasa İşlemleri, Döviz Piyasası ve Altın Piyasası’nın kurucusudur. Para yönetimi anlayışının yerleşmesine öncülük yapmıştır. İMKB (Borsa İstanbul)’de bilgisayarlı alım-satım, Takas Şirketi, veri ve derecelendirme sistemi, sigorta, Tahvil ve Bono Piyasası ve Repo Piyasası’nı oluşturmuştur. Borsayı bugünki görkemli binasına da kavuşturan Törüner, kendisinin de dediği gibi Türkiye’nin piyasalaşmasını sağlamıştır.

  • Hayatımızın her alanında ama özellikle iş yaşamında yol gösterici bir kitap yazdınız. Neden adı Tek Kanatla Kuş Uçmaz?

İş dünyasındaki tüm kitapları aşağı yukarı inceledikten sonra iş dünyasının en önemli prensibinin “tek başına iş yapma” ve “hiçbir zaman verdiğin sözden dönme” olduğunu gördüm. Onun için kitabımın adını Tek Kanatla Kuş Uçmaz koydum.

  •  Kitapta 103 bölüm ve her bölümde ayrı tavsiyeleriniz var. Beni en çok etkileyen bölümü “Başarılı İş Kadınının Sırları” bölümüydü. Günümüzde hâlâ iş dünyasında kadınlar hak ettikleri yer için savaşırken kitabınızda böyle bir bölüme yer vermenizden mutluluk duydum. Sizin için bu 103 bölümden en değerli dediğiniz kısım hangisi?

Bu kitap, dünyanın her yerinden 400 civarı kitabın her bir satırı okunarak içinden süzülmüş bilgilerle yazıldı. Bölümlerin hepsi çok önemli. Ancak şunu vurgulamak isterim ki bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin, hem gelişmiş ülkelerin hem de bizim gibi ülkelerin ekonomilerini ve iş prensiplerini bilmeleri lazım. Ve de gidilen en son noktayı değil gelişmiş ülkelerdeki iş âleminin ve ekonomistlerin hedeflediği noktayı görmesi gerekli. Yani onların gideceği noktayı görmeden siz hedef belirleyemezsiniz. İşte bu kitap bu hedefi belirlemede en önemli rolü oynayacak.

 

  • Bir bilirkişi olarak yatırımcılara vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

En önemli tavsiyem; her konuda piyasalaşmasının sağlanması, her şeyin piyasasının olması gerektiğidir. Dünyada ilk defa merkez bankası içinde para piyasasını kuran kişiyim. Hala dünyada merkez bankası içinde kurulmuş bir para piyasası yok, tek para piyasası bizimki. Merkez bankası içinde kurulmuş tek döviz piyasası, tek efektif piyasası bizimki hâlâ. Yatırım yaparken çok bilinçli yatırım yapmak ve hiçbir zaman tek bir enstrümana yatırım yapmamak lazım. Yatırımı çeşitlendirmeli ve riski dağıtmalı yatırımcılar. Bilinçli yatırım için ise bilgi sahibi olmalılar. İşte bu kitap size bu konularda da bilgi sahibi olma imkânı sağlıyor. Yani size yatırım imkânını da tanıyor. Siz diyelim ki borsaya yatırım yaptınız ve borsada şirketler var. Bu şirketler nasıl yönetiliyor, nasıl yönetilmeleri gerekli? İşte buradaki bilgilerle şirketlerin nasıl yönetilmesi gerektiği hakkında bir bilinç sahibi oluyorsunuz. Ve yatırımlarınızı daha sağlam, daha bilgili ve daha bilinçli olarak yapıyorsunuz.

  • Türkiye’deki üniversiteler her yıl ekonomi ve ilişkili bölümlere on binlerce yeni öğrenci alıyor ve on binlercesini de mezun ediyor. Fakat gençlerin çoğu mezuniyetten sonra ellerinde sınırlı bilgi ve diplomayla ne yapacaklarını bilemeden kalıyorlar. Bu büyük başarılardan sonra gençlere neler söylemek, onları nasıl yönlendirmek istersiniz?

İster üniversiteyi bitirin, isterseniz master yapın, doktora yapın yine de yeterli bilgiye sahip olamazsınız. Sizin en önemli beceriniz bütün bu eğitimden sonra “bilgiyi nereden öğrenebileceğiniz” olacaktır. Yani siz hiçbir zaman bilginin tümünü öğrenmiş olamazsınız. Ben üniversite hayatımdan itibaren kendi konumda Türkiye’de yayınlanmış tüm kitapları okudum. Hiçbir zaman okul kitaplarıyla yetinmedim. Yurtdışına açıldıktan sonra da işim yine okumaktı. Bir üniversitede master, doktora yapan kişi tabii ki alkışlanacak işler yapmıştır, fakat hiçbir zaman yeterli bilgi sahibi değildir. Mutlaka yeni öğreneceği şeyler vardır, o konuda gelinen son noktayı takip etme ve öğrenme mecburiyeti vardır. Elde ettiğiniz bu yüksek eğitimler size bilgiyi ve kitabı nerede bulacağınızı gösterir. Bilginin tümünü öğretmez ama bilgiyi nerede, hangi kitaplarda ya da hangi internet kaynaklarında bulacağınızı öğretir. Bunun için başta başucu kitabınız olacağını düşündüğüm ve yüzlerce kitaptan süzülen Tek Kanatla Kuş Uçmaz olmak üzere çok okumalarını tavsiye ediyorum.

 

  • Sizin gerek üniversitelere desteğiniz gerekse finansal okuryazarlığın artması adına çalışmalarınız çok büyük. 1998’den beri Akbank’ın yönetim kurulundasınız. Özellikle sanat adına çok büyük işlere imza atıyorlar. Finansal okuryazarlık adına da çok önemli çalışmaların arkasında olduklarını biliyoruz. Akbank ve iştiraklerinin desteği olan daha çok kitap görecek miyiz?

Biz buna sürdürülebilirlik diyoruz. Bu sürdürülebilirlik içinde Akbank olarak yatırım yaptığımız birçok konu var. Belki bilinmiyor ama birçok kitap çıkarıyoruz her yıl. Ayrıca tüm enerjimizi tabii kaynaklardan sağlıyoruz; şu anda %65’e varmış durumda. Tiyatroya, sanata, müziğe, çocuk tiyatrolarına önem veriyoruz. Örneğin imece isimli bir programımız var. Kadınların el sanatlarını desteklemek ve kredilendirmek için uğraşıyoruz. Ben bu arada Scala Yayıncılık’a çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü şimdiye kadar 8 kitap çıkarttım. Bunlar arasında her konuda gerek iletişim gerekse açılım, işbirliği, insanlara kitabımı duyurma, ulaştırma konusunda en başarılı olan yayıncılığı Scala Yayıncılık yaptı. Bunun için de Scala Yayıncılık’a çok teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.