Tarım ve Gıdada

Yatırım Trendleri 2050

Agriculture & Food Systems to 2050: Global Trends, Challenges and Opportunities

Rachid Serraj, Prabhu Pingali Scala Yayıncılık

Kitap Açıklaması

TARIM ve GIDADA
2050'ye kadar Tarım ve Gıda Sistemleri,

Küresel Eğilimler,

Zorluklar ve Fırsatlar

♦ Yüzyılımızda insanlık, bugüne kadar varlığının hiç karşılaşmamış olduğu ağır sorunlarla yüz yüzedir.


♦ Dünyamız bir uçurumun başındadır.


♦ Şimdiye kadar bir sınırı olabileceği akla getirilmemiş olan dünya, doğal kaynakları ve yaşanabilirlik şartlarının sonuna gelmiş durumda.


♦ Bilimsel veriler, “medeniyet denilen tek dişli canavarın” dünyaya taşıtmakta olduğu vahşî ve aşırı yükün, sürdürülebilirlik sınırlarını aşmış olduğunu söylemektedir. Bu durum, günlük hayatlarımızda da açıkça hissedilebilir hâldedir.


♦ Dünya artık hastadır, çok hastadır! Üstelik hastalık bulgu ve sebepleri aşırı sayıda, bütüncül ve domino taşlarında olduğu gibi birbirini tetikler durumdadır. Bizler, durumun vehâmetini daha yeni görmekte; dünyamızın varlığının ve onda mevcut bulunan yaşam şartlarımızın, şimdiye kadar hiç önemsemediğimiz, mikroskobik deniz canlılarından, böcekler ve tüm diğer varlıklara kadar, birinin dahî içinde oldukları bütünden koparılamayacak şekilde birbirine bağlı olduğunu; yaşamın asla bencilce sadece insanlar açısından ele alınamayacağını, doğanın bütün ögeleriyle birlikte düşünülmesi gerektiğini geç de olsa yeni yeni anlamaktayız.


♦ İnsanlar için artık, su, topraklar ve gıda maddeleri gibi, faaliyetlerimiz için hayatî önemdeki bütün doğal girdi ve temel kaynakların son derece kıt ve sınırlı olacağı bir döneme girmekteyiz. Üstelik, 2050’de dünya nüfusunun 9,5 milyarı geçeceği öngörülmektedir. Şu andaki mevcut küresel olanakların bu nüfusu besleyebilmesinin imkânı yoktur!


♦ Aşırı gübre kullanımıyla geniş toprakların öldürülmüş olması, küresel iklim değişiklikleri ve su kaynaklarının çok azalmış olmasının da bu olumsuzluğa artı yönde etkide bulunacağı tahmin edilmektedir.


♦ Asıl tehdidin ise; küresel boyutta çok vahim sonuçlar doğurması beklenen gıda yetersizliği ve açlık tehlikesinin de ötesinde, insanlığın bir varlık sorununa evrilmiş olduğu belirtilmektedir.


♦ Bütün bir dünya olarak, elbirliği ile müdahale edilmediği sürece, dünyamızın, dev bir sera olan Venüs gezegenine dönüşmesi ihtimâli, bilimsel bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.


* Kitaptaki makalelerde, CGIAR uzmanlarının söz konusu bu durumla ilgili öneri ve önlem seçeneklerini bulacaksınız.

Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
252,00 TL
420,00 TL
İndirimli %40
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9786257191302
Sayfa Sayısı:
450
Kağıt Türü:
Kitap Kâğıdı
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
16 x 24
Baskı:
Aralık 2021
Kapak & Sayfa Tasarım:
Kemal Okur
Çeviren:
Ahmet Necdet Öğütçü, Deniz Kılınç, Ezel Zeynep Balıkçı, Arda Kaya, Ezel Yalın Yüksel, Mahmut Can Emir

Rachid Serraj, Prabhu Pingali

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.