Taiichi Ohno

Taiichi Ohno bir Japon endüstri mühendisi ve iş adamı. Toyota Üretim Sisteminin, ABD'de Yalın Üretim haline gelmiştir, babası olarak kabul edilir. Onun yedi atık/kaybı (veya Japonca muda) bu sistemin bir parçası olarak tasarladı. O, Toyota Üretim Sistemi: Büyük Ölçekli Üretimin Ötesinde de dahil olmak üzere sistem hakkında birkaç kitap yazdı.  

1912 yılında Dalian, Çin'de doğan ve Nagoya Teknik lisesinden (Japonya) mezun olan Ohno, Toyoda ailesinin Toyoda İplikçilik'ine 1932'de mezuniyeti üzerine Büyük Buhran sırasında babasının  Kiichiro Toyoda, -Toyota'nın kurucusu Sakichi Toyoda.'nın oğlu- ile ilişkileri sayesinde katıldı 1943'te Toyota motor şirketine geçip burada fabrikanın motor imalathanesinde bir atölye müfettişi olarak çalıştı ve aşamalı olarak bir yönetici olmak için yükseldi. Önemsiz olarak kabul edilen her neyse, muhtemelen üretim sistemi hakkında kamuoyuyla konuştuğu için, normal yürütme izninden yoksun bırakıldı ve daha sonraki kariyerinde tedarikçilerle görüşmek üzere gönderildi.

Ohno'nun ilkeleri üretim dışındaki alanları da etkilemiş ve hizmet alanına genişletilmiştir. Örneğin; saha satış süreci mühendisliği,  Tam Zamanında (JİT) kavramının Satış, Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri süreçlerini nasıl geliştirdiğini göstermiştir.

Ohno, birçok akademik yaklaşımda çekirdek haline gelen "Yedi Kayıp/Atık" modeliyle kuruluşların atıkları belirleme biçimini geliştirmede de bir araçtı.Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.