Süpertahmin

İsabetli Tahmin ve İyi Yargının Bilim ve Sanatı

Philip Tetlock,Dan Gardner Optimist

Kitap Açıklaması

Optimist Yayın Grubu’nun Şubat ayı kitaplarından Süpertahmin iş yaşamında, ürün lansmanında, günlük hayatta, siyasette ve hemen her alanda neler olabileceğini önceden düşünüp doğru bilmeye yönlendiren ilginç bir kitap.

Philip Tetlock ABD hükümeti tarafından desteklenen The Good Judgement Project (İyi Muhakeme Projesi) kapsamında aralarında dansçılar, film yapımcıları, çiftçiler, emekli boru hattı döşeme uzmanları gibi çok farklı konularda bilgi sahibi on binlerce kişiye küresel olaylarla ilgili tahmin yaptırdı. Her biri gönüllü olan bu kişilerin bazıları muazzam enformasyona sahip kuruluşları ve analistleri aşan bir tahmin performansı gösterdi. Onlar, “süper tahminci” idiler.

Pennsylvania Üniversitesi profesörlerinden ve ünlü Wharton İşletme Okulu siyaset bilimi kürsüsü sahibi Philip E. Tetlock ile gazeteci yazar Dan Gardner’le birlikte kaleme aldıkları bu kitap süper tahmincilerden neler öğrenebileceğimizi anlatıyor. Doğru tahminde bulunmanın güçlü bilgisayarlar ve gizemli yöntemler gerektirmediğini, farklı kaynaklardan kanıt toplamakla, olasılığa dayalı düşünmekle, ekipler halinde çalışmakla, işaretlere dikkat etmekle ve en önemlisi de hatayı kabul edip izlenen yolu değiştirmekle mümkün olacağını gösteriyor.

Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
38,25 TL
45,00 TL
İndirimli %15
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9786052261682
Çevirmen:
Ümit Şensoy, Nadir Özata, Taner Gezer
Sayfa Sayısı:
344
Basım Yılı:
2018
Basım Yeri:
İstanbul
Kağıt Türü:
2.Hamur
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
15.50X23.00
Dil:
Türkçe

Philip Tetlock,Dan Gardner

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.