Sinan Arslaner

Sinan Arslaner Ankara Kolejinden mezun olduktan sonra University College London, (University of London)’da ekonomi üzerine lisans diploması aldı (BSc Econ Honours). London School of Economics & Political Science, University of London’da endüstriyel ilişkiler dalında yüksek lisans yaptı (MSc).

Bankacılık kariyerine 1985 yılında Citibank’ta başladı. Hisse senedi birimini kurdu. Bankanın İMKB üyeliği, İMKB’de alım satım işlemleri, Türk sermaye piyasalarına repo ürününün sunulması, tahvil piyasalarının kurulması çalışmaları, özel sektör tahvil envanteri, özelleştirme projeleri danışmanlık ihalelerine hazırlık ve KİT’lerle tahvil ihracı çalışmalarını yürüttü. 1987 yılında sermaye piyasaları müdür yardımcılığına terfi etti. Türkiye’de sermaye piyasalarının kurulması, yeni ürünlerin ve hizmetlerin getirilmesi çalışmalarında rol aldı ve birinci jenerasyon yatırım bankacısı olarak önemli deneyim kazandı.

1987 yılı sonunda hisse senedi birim başkanı görev tanımıyla Tekstilbank’ta transfer olarak hisse senedi departmanını kurdu. Yabancı yatırımcıların İMKB’de ilk işlemlerini gerçekleştirdi, hisse senedi araştırma birimini kurdu. Kısa sürede hisse senedi birimine araştırma faaliyetlerini ekledi. Bu dönemde ilk İngilizce borsa şirketleri araştırma kitabını yayınladı. Kitap Financial Times gazetesinde haber olarak duyuruldu. Özelleştirme ihalelerine yabancı proje ortaklarıyla katılarak toplam sekiz adet özelleştirme danışmanlık projesi tamamladı. Kurumsal finansman departmanını kurdu. Çok sayıda hisse senedi ve tahvil halka arzı projesi yürüttü.

Türkiye’nin ilk ikincil halka arzı projesini gerçekleştirdi. Yabancı yatırım fonlarının satış temsilciliğini aldı. Hisse senedi birimini tam teşekküllü yatırım bankacılığı bölümüne dönüştürdü ve bu bölüme başkanlık etti.

1994 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak Demirbank’ta yatırım bankacılığı faaliyetlerinin geliştirilmesinden sorumlu olarak göreve başladı. Yatırım bankacılığı bölümü faal hale getirildi. Bu bölüm daha sonra Demir Yatırım Aş olarak ayrı bir şirkete dönüştü. Demir Yatırım’ın kurucu genel müdürlüğünü üstlendi. Bu dönemde uluslararası sermaye piyasaları departmanı (USP) bünyesine yabancı uyruklu profesyonel ithal edilerek Almanya, Avrupa ve ABD trading masaları kuruldu. Yabacnı yatırımcı ağırlıklı hisse senedi alım satımı işlemleri, margin trading, kurumsal finansman, portföy yönetimi, yeni yatırım fonları kurulması ve hisse senedi araştırma faaliyetleri başlatıldı. Demir Yatırım Ortaklığı’nı kurdu, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. olarak görev aldı ve İMKB’de halka arzını gerçekleştirdi. İMKB’de işlem gören Demirbank hisse senetlerinin Alman borsalarına paralel kotasyonu gerçekleştirildi. İMKB ile bu borsalar arasında arbitraj işlemleri başlatıldı. Bank of New York ile ABD sermaye piyasasında Amerikan Saklama Makbuzları ihraç edildi. ABD’nin önemli finans merkezlerinde tanıtım toplantıları düzenlendi. Yabancı yatırımcılara hizmet veren lider aracı kurum sıfatıyla yurtiçi ve yurtdışında düzenli road-show, fabrika ziyaretleri ve seminerler düzenlendi. Özel bankacılık faaliyetlerinin başlatılması için bir İsviçre bankası ile anlaşma sağlandı. 1997 yılının ikinci yarısından itibaren menkul kıymet alım satım aracılık ve ihracı faaliyetleri yerine kurumsal finansman hizmetlerine daha fazla odaklanmak amacıyla profesyonel hayatına son vererek Corporate Finance Services (CFS) ünvanlı finansal danışmanlık şirketini Cfs Danışmanlık çatısı altında, 2022 tarihi itibariyle 25 yıldır, yatırım bankacılığı danışmanlık hizmetlerine devam ediyor. Yurtdışı sermaye piyasalarına açılma, iş geliştirme, sermaye piyasalarından kaynak bulunması ve yatırım bankacılığı ürünleri genelinde danışmanlık hizmeti veriyor. Bağımsız yönetim kurulu ya da danışma kurulu üyesi olarak şirketlerin finansal mühendislik, globalleşme, iş geliştirme ve kurumsallaşma çabalarına destek veriyor. Toplam 37 yılı bulan sektör deneyimi sonucu oluşan global çapta network, iş ortakları ve know -how birikimi ile üstlenilen projelere en uygun çözümleri bulmaya gayret ediyor.

2022 yılında son yılların en önemli sorunu haline gelen fosil yakıtların yarattığı çevre kirliliği ve giderek artan fiyatları karşısında, yenilenebilir enerji sektörüne destek vermek amacıyla güneş ve rüzgâr enerjisi projelerine finansman sağlanması ve proje ortaklıkları oluşturulması çalışmalarına ağırlık veriyor.

Toplam 2 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.