Robert James "Bob" Shiller

Robert James "Bob" Shiller Amerikalı iktisatçı. Hâlen, Yale Üniversitesi'nde "Sterling Ekonomi Profesörü" ve Yale İşletmecilik Okulu Finans İçin Uluslararası Merkez"'de fellow'dur. Shiller 1980'den itibaren "NBER: Ekonomik Araştırma Uluslararası Bürosu"'nun araştırmaci üyesi; 2005'te "AEA - Amerikan Ekonomik Birliği (American Economic Association)" İkinci Başkanı ve 2006-2007 döneminde ABD "Doğu Ekonomik Birliği" Başkanı olmuştur. Aynı zamanda "Macroarkets LLC" adlı bir özel sektor yatırım idarecilik şirketinin ortak kurucusu ve baş-iktisatçısıdır.

ABD St Louis'de Federal Rezerv Bankası Araştırma Bölümü tarafından hazırlanıp ve bu kurumun IDEAS websitesinde Eylül 2013'te yayımlanan bir listeye göre Robert J. Shiller dünyada iktisat bilimine en etkin yazılı katkı yapan 1849 dünya iktisatçısı arasında 79. sırada gelmiştir.

Özelleştiği iktisat konuları alanları "finansal iktisat" ve "davranışsal finans" olup genel olarak iktisata teorik yaklaşımı "Yeni Keynizyen İktisat" ekolu olarak tanımlamaktadır. Hazırlayıp yayımlamış olduğu teorik yazılarında başlıca şu konuları ele alıp incelemiştir: finansal piyasalar, finansal yenilikler; davranışsal iktisat; gayrimenkul emlak; istatistiksel metotlar; piyasalara karşı kamunun davranışları, fikirleri ve etik yargıları.

2013 yılında "aktif varlık fiyatlarının empirik olarak analizi" üzerine Lars Peter Hansen ve Eugene Fama ile birlikte yapmış olduğu çalışmayla Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazandı.

Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.