Marilena Z. Leana Taşcılar

Marilena Z. Leana-Taşcılar, 2002 yılından beri İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekalıların Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Yüksek lisans ve doktora tezlerini üstün zekalı ve yetenekli çocukların yürütücü işlevleri ve planlama becerileri üzerine yapmış olan Leana-Taşcılar, üstün zekalı çocukların tanılanması, iki kere farklı çocuklar, üstün zekalılarda öğrenme problemleri, beklenmedik başarısızlık, üstün zekalı çocuklarda bibliyoterapi ve kendi kendine öğrenme konularında çalışmaktadır.

2007 yılında 4 ay boyunca ABD'de öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarla ilgili çalışmalar yapmıştır. 2013-2014 yıllarında Almanya’da Prof. Dr. Albert Ziegler’in öncülük ettiği uluslararası çalışmalara katılmış ve misafir araştırmacı olarak orada üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerle ilgili çalışmalar yapma fırsatı bulmuştur.

Ulusal ve uluslararası kongrelerde ve sempozyumlarda bildiriler sunmuş, ulusal dergilerde alan hakemliği yapmaktadır.

Meslektaşları ve yüksek lisans tez öğrencileriyle birlikte yazdığı Özel Yetenekli Çocukların Psikolojisi (Nobel Yayınevi) isimli kitabın editörlüğünü ve yazarlığını yapmıştır. Ayrıca 2002 yılından beri Dünya Üstün Zekalılar Konseyi Türkiye Delegesidir. 

Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.