Jean Paul Sartre

Jean Paul Sartre 21 Haziran 1905 yılında Fransa’da doğmuştur. Sarbonne Üniversitesinde profesör olan dedesinin yetiştirdiği Sartre 1929 yılında yüksek öğretmen okulundan mezun oldu. Öğrencilik senelerinde başlayan kız arkadaşı ile ömür boyu sürecek olan bir birliktelik yaşadılar. Bir dönem öğretmenlik yaptı. Berlin’de Alman felsefesini inceledi. 

2. Dünya savaşında esir düşen Jean Paul Sartre bu durumdan dolayı komünizme yakınlık duymuştur. Gustave Flaubert ile birlikte incelemeler yaptı. Yaşamının son dönemlerinde gözleri görmemeye başladı. 

Kişi özgürlüğünü savunan varoluşçuluk akımının sözcülüğünü yapmıştır. Romanlarının yanı sıra oyun ve felsefe eserleri ile de tanınmıştır.

1964 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür fakat bu ödülü almayı reddetmiştir. Jean Paul Sartre ilk romanı olan Bulantı’yı öğretmenlik yıllarında yazmıştır.

Felsefi alanında en ünlü kitabı Varlık ve Hiçlik kitabı en beğenilen eserlerinden biridir. 1945 yılında Les Temps Modernes dergisini çıkarmıştır. Kitaplarında edebi ve politik sorunları işledi. 

Fransa’nın Cezayir’e karşı açtığı savaşa karşı çıkmıştır. Sartre edebiyatçı ve yetkin bir filozof olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. Paris’te öldüğünde gerisinde felsefe ve edebiyat alanında çok büyük eserler bırakmıştır. 

Toplam 2 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.