Anlamlı Ayrıntılara Ödünsüz Özen Göstermek

Yönetim Yapmaktan Yönetim Satmaya

Kitap 2

Oktay Bora Yağız Scala Yayıncılık

Kitap Açıklaması

Yönetim Yapmaktan Yönetim Satmaya dizisinin elinizdeki bu ikinci kitabı olan Anlamlı Ayrıntılara Ödünsüz Özen Göstermek’de yazarın yurt içinde ve dışında iki yüzü aşkın kuruluş için yönettiği üç yüzü aşkın strateji geliştirme, kurumsal dönüşüm ve kamusal politika danışmanlığı projesi yanı sıra, sayısı kırk kadar kuruluşun yönetim ve yürütme kurullarında görev üstlenerek yaptıklarından örnekler sunmaktadır. Yine birinci kitap gibi bu ikinci kitap da, yazarın yaşadıklarından damıtarak geliştirdiği ve aralarında ‘kurumsal önderlik’ de olan, sav ve kuramlarına da yer vermekte; bunları, örnek olaylarla canlandırıp bazılarını ‘yönetsel fıkralarla’ sunmaktadır.
Yazar, dizinin bu ikinci kitabında okurlarıyla ayrıca, iş ve yaşam yönetimine yönelik deneyimlerinden türettiği kuramsal deyişlerini de paylaşmaktadır. “Anlamlı ayrıntılara ödünsüz özen göstermek ” bu deyişlerinden biridir. Bir başka deyişinde, “Bir örgütün kalitesi, o örgütte üretilen özürlerin kalitesiyle ters orantılıdır,” diyen yazar, kitabında, sıkça mükemmeli işlemekte ve en iyiyi yaptım deyip orada durup kalanlara seslenmektedir: “İyi en iyiden daha iyi olabilir”. Temel uğraşı strateji üretmek olan yazar, “Strateji üretmek akıl işidir, uygulaması kurumsal önderlik ister, önderlik de akıl,” derken ‘kurumsal önderlik ’ konusundaki kuramına gönderme yapmakta, stratejist olabilmenin koşulunu, “Stratejist, satrancın hem oyuncusu olmalı hem de kendini tah - tadaki her taşta görebilmelidir,” diyerek koymaktadır. Strateji üretmeye yönelenleri “sonsuz değişkenlik kuramına” değinerek uyarmaktadır: “Kurumsal (ya da kişisel) yönelim saptamada tek değişmeyen, sonsuz değişkenliktir.” Ücreti, “işverenle işgörenin ortak çabalarıyla sağlanmış kurumsal başarıdan kaynaklanan artı değerin türevi” olarak tanımlayan yazar, “Çalışanların işlerine olan inançları ve özenleri, insancıl ögeler temeline dayalı kurumsal yaşam kalitesinin yakalanabildiği ortamlarda filizlenebilir ancak,” demektedir.
Anlamlı Ayrıntılara Ödünsüz Özen Göstermek, kapsadığı ve işlediği konular dolayısıyla yaygın bir okuyucu kesimine seslenmektedir. Bu kesimi oluşturanlar arasında yöneticiler, yönetici adayları, yönetim danışmanları, yönetim danışmanlığına sıvananlar, iş sahipleri ya da iş kurma hevesinde olanlar, öğretenleri ve öğrenenleriyle akademik çevre ve basın vardır. Bir de bu kesim ötesinde ve çok daha geniş bir küme var ki, yazar onlara da seslenmektedir. O kümeyi oluşturanlar, yazarın deyişiyle, “işini yönetmede başarının mutluluğunu, yaşamını yönetmede mutluluğun başarısını” arayanlardır. Yazar onlara erişebilmek için, yazdıklarına düşlerinin pınarından su vererek öyküselliğin özgürlüğünü de kazandırmaya çalışmıştır
Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
210,00 TL
350,00 TL
İndirimli %40
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9786057156891
Sayfa Sayısı:
392
Kağıt Türü: 
Birinci Hamur
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
16.00 x 24.00
Dil:
Türkçe
Editör:
Tuğba Atamtürk
Kapak ve Sayfa Tasarım: 
Aydın Tibet
Kapak Çizimi: 
Halil Ustaoğlu
Baskı:
Ekim 2022

Oktay Bora Yağız

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.