Global Köy

21. Yüzyılda Yeryüzü Yaşamında ve Medyada Meydana Gelecek Dönüşümler

Marshall McLuhan,Bruce R. Powers Scala Yayıncılık

Kitap Açıklaması

"Çok okunaklı ve önemli... McLuhan düşüncesine en iyi giriş ve McLuhan düşüncesine ilişkin en iyi özet..."

- Journal of Communication


Global Köy, Marshall McLuhan'ın ilk olarak öncü kitabı Understanding Media'da (Medyayı Anlamak) ortaya koyduğu, bugünün dünya çapındaki entegre elektronik şebekesine ilişkin görsel çalışmasını, son yirmi yılın teknolojik gelişmelerinin anlaşılmasını sağlayacak biçimde, ayrıntılı bir kavramsallık çerçevesi önermek suretiyle genişletmektedir. Kitabın özü, günümüzde teknolojiyi kullananların, dünyayı kavramakta yararlanılan, birbirinden çok farklı iki yol arasında sıkışmış oldukları tartışmasıdır. Bir tarafta, yazarlarının Görsel Uzam olarak değindiği, Batı dünyasına özgü çizgisel, nicel algılama modu; diğer tarafta ise, Doğu'nun, son teknolojilerin hepsinin bizi içine doğru iteklediği bütüncül, nitel mantığı işitsel Uzam bulunmaktadır.

Ne var ki yazarlar, İşitsel Uzam'a doğru yönelen bu hareketin pürüzsüz olmayacağı konusunda bizi uyarmaktadırlar. Gerçekte McLuhan ile Powers, dünya çapındaki iletişimin bir sonucu olarak global köyün ortaya çıkmasıyla, bu iki dünya görüşünün "birbirleriyle ışık hızında çarpıştıkları" tartışmasını gündeme getirerek, "barışın anahtarının, bu sistemlerinin her ikisini de aynı anda anlamak" olduğunu iddia etmektedirler.

Yazarlar, McLuhan'ın otuz yıl kadar önce büyük bir başarıyla yaptığını bugün de yapıp tarafsız bir yaklaşım benimseyerek yakın geleceğin dünyasına köşe başından bakmak ve hepimizin orada bulacakları konusunda hazırlıklı olmanıza yardım etmek peşindedirler. Marshall McLuhan: 1980 yılında ölmüş olan yazar, bu tarihte Toronto Üniversitesi St. Michael Koleji'nde ders vermekteydi. İki kitabı; Guterberg Galaksisi ve Medyayı Anlamak, kendisine bir iletişim kuramcısı olarak uluslararası ün kazandırmış ve kendisini 1960'lı ve 70'li yılların en ünlü ve üstünde en çok tartışılan akademisyenlerinden biri haline gelmiştir.

Devamını Oku

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Kampanya
210,00 TL
350,00 TL
İndirimli %40
800 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA Ücretsiz Kargo
ISBN:
9786059248921
Çevirmen:
Bahar Öcal Düzgören
Sayfa Sayısı:
320
Kağıt Türü:
Kitap Kağıdı
Kapak Türü:
Ciltsiz
Boyut:
13.5 x 19.5
Dil:
Türkçe
Editör:
Hakan Feyyat
Düzelti:
Erdinç Ergenç, Recep Genel
Kapak & Sayfa Tasarımı:
Sibel İlkin Uçuran
Baskı:
2020

Marshall McLuhan,Bruce R. Powers

Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.